ŚWIĘTO CHLEBA

ZAPACH CHLEBA

Dnia 18 października  obchodziliśmy ,,Święto Chleba’’. Tego dnia wystawa w holu przedszkolnym przedstawiała tematykę dotyczącą chleba. Zgromadzone eksponaty produkty i ilustracje związane z historią i produkcją chleba ( ziarna zbóż, płatki, mąka, kłosy zbóż, różne rodzaje pieczywa) pogłębiały wiedzę o dawnych czasach. Dzieci rozpoznawały produkty zbożowe oraz różnego rodzaju pieczywa. Na śniadanie  samodzielnie robiły kanapki, próbowały różnego rodzaju chlebków  i porównywały smaki. Obejrzały projekcję filmu ,,ABC powstania chleba’’.  Tego dnia dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, które poświęcone były wypiekaniu chleba. Była to fantastyczna przygoda, gdyż przedszkolaki wcieliły się w rolę piekarzy. Pieczenie chleba poprzedzone było omówieniem historyjki pt, ,,Od ziarenka do bochenka" dzięki której dzieci poznały etapy rozwoju i wzrostu ziarna oraz proces pieczenia chleba. Przedszkolaki z wielką ochotą zabrały się do pracy. Starannie ,,wyrobiły" ciasto , nadały kształt swoim chlebkom i pięknie udekorowały je ziarnami. Zapach pieczonego chleba unosił się w całym przedszkolu. Wspólne śpiewanie piosenek ,,Mało nas’’ i „Razowiec’’ sprawiło przedszkolakom dużo radości. Dzieci wykonały również prace plastyczne kolorując i ozdabiając plakat chlebowy. Po obiedzie w holu przedszkolnym, każdy mógł poczęstować się zdrowym, razowym chlebem, upieczonym specjalnie na tą okazję.

Emilia Domaszewska

Ewelina Jachimczuk