#SZKOŁAPAMIĘTA

SZKOŁA PAMIĘTA

#SzkołaPamięta 24.10.2023 r. dzieci z grupy "Biedronki" wraz z wychowawczyniami wyruszyły na niezwykłą wizytę na cmentarz miejscowy. Choć może to wydawać się nietypowym pomysłem, taka wizyta jest ważną częścią edukacji przedszkolaków w dziedzinie rozwoju emocjonalnego i kształtowania wartości. Celem tej nietypowej wycieczki było wprowadzenie dzieci w temat śmierci i umożliwienie im zrozumienia, że cmentarze to nie tylko miejsce spoczynku zmarłych, ale także przestrzeń pełna historii, pamięci i empatii. Podczas wizyty dzieci miały okazję słuchać opowieści o zmarłych osobach oraz dowiedzieć się, jak ważne jest zachowanie pamięci o tych, którzy odeszli. Nauczyciele przedszkola starannie przygotowali dzieci do wizyty na cmentarzu, rozmawiając z nimi o pojęciach takich jak życie, śmierć, pamięć i współczucie. Dzieci miały również okazję zapalić znicze i zmówić modlitwę wyrażając w ten sposób szacunek i pamięć dla byłych pracowników przedszkola: Pani Marii Marszałek, Pani Haliny Michno, Pani Małgorzaty Pulkośnik, Pani Elżbiety Porowskiej, Pani Jadwigi Równej, Pani Eugenii Łapińskiej. Dzieci odwiedziły też Grób Nieznanego Żołnierza przy którym odczytały napis na tablicy: "Tu spoczywają prochy 21 nieznanych żołnierzy, którzy walczyli w wojnie polsko- bolszewickiej i zginęli pod Łapami w 1920 r."Ta inicjatywa miała na celu ukazanie dzieciom, że zrozumienie i szacunek dla życia i śmierci są ważnymi elementami kształtującymi ich rozwijającą się osobowość. Po wizycie na cmentarzu dzieci opowiadały o swoich wrażeniach i zadawały pytania, co stanowiło doskonałą okazję do dalszej rozmowy i edukacji na ten temat. Wizyta na cmentarzu była nie tylko ciekawym wydarzeniem, ale także ważnym krokiem w procesie kształtowania wrażliwości i empatii u najmłodszych. Dzieci wychodząc spod bram cmentarza, zrozumiały, że pamięć i szacunek dla zmarłych to wartości, które powinny być pielęgnowane przez całe życie.