SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

miesiąc temu

MUMINKI I PUCHATKI POZNAJĄ WIOSENNE TAJEMNICE LASU

6 marca 2024 r. grupę Muminków i Puchatków odwiedziła Pani Justyna Bujnowska. Tematem spotkania były  zwiastuny wiosny w lesie. Pani leśnik wymieniła pierwsze kwitnące w lesie kwiaty, krzewy i drzewa. Na slajdach pokazała  dzieciom  leśne łany zawilców i przylaszczek, kołyszące się na wietrze wierzbowe ,,kotki”, młode listki brzozy i leszczyny  . Zapoznała dzieci z  wyglądem pięknie kwitnącego krzewu ,,wawrzynka wilcze łyko’’ o trujących owocach.  Przypomniała   ważne zasady , które należy przestrzegać w lesie  - nikt nie powinien  zbierać i jeść  nieznanych  owoców lub grzybów oraz zrywać roślin będących pod ochroną.  Kolejną oznaką  wiosny ,o której wspomniała Pani Justyna, to budzące się owady a szczególnie pszczoły, szukające pożywienia na kwitnących roślinach.  Wtedy też pojawiają się pierwsze ptaki: żurawie i dzikie gęsi. Wczesną wiosną w lesie można spotkać małe ,,pasiaki” czyli maluchy dzika oraz usłyszeć ,, marcowanie’’ rysia – dużego kota, który chadza własnymi ścieżkami i trudno go zobaczyć w lesie.  Pani leśnik chętnie odpowiadała na zadawane przez dzieci pytania związane z lasem: Jak długo żyją sarny?, Dlaczego ryś ma krótki ogon?, Czy łoś i jeleń mają ogony?, Na czym polega praca leśnika?, Czy myśliwy znaczy to  samo co leśnik lub leśniczy? Serdecznie dziękujemy za spotkanie i życzymy powodzenia w powiększaniu leśnych zasobów.

Małgorzata Perkowska