PROJEKT "OTWARTE DRZWI" - EDYCJA IV

JESIENNE ZAJĘCIA

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego w naszym przedszkolu ruszyła IV edycja projektu "Otwarte drzwi', w ramach którego wszystkie dzieci uczestniczą w zajęciach: „ Mała główka -  mądra główka” oraz zajęciach z języka angielskiego.

Wrzesień przebiegał pod hasłem zabaw badawczych i eksperymentów. Dzieci badały właściwości: mąki, wody, razowego pieczywa i  wykonały zakwas.  Na kolejnych zajęciach, dodały potrzebne wg przepisu produkty, wyrobiły ciasto  i upiekły chleby. Eksperyment się powiódł. Pieczywo było wyborne. Dzieci odniosły sukces.

W październiku na zajęciach projektowych ,,Mała główka - mądra główka" z przedsiębiorczości, matematyki, eksperymentalno-badawczych dzieci poznawały budowę darów jesieni m.in. liścia, owoców itp. do tego wykorzystywały lupy. Szczególnie interesujący  i ciekawy był pokaz procesu przygotowania soku owocowo-warzywnego. Dzieci mogły zobaczyć jak powstaje ten zdrowy napój, czego raczej nie doświadczają na co dzień, pijąc sok już gotowy, kupiony w sklepie. Zanim dzieci przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku - sokowirówką. Następnie samodzielnie wkładały owoce i marchewkę do sokowirówki . Po skończonej pracy delektowały się smakiem wyciśniętego soku, określały jego smak. Bawiły się kolorowymi guzikami. Klasyfikowały je ze względu na kształt, kolor, wielkość i liczbę dziurek. Bawiły się w sklep. Nabyły umiejętność planowania zakupów oraz ich wartościowania. Uczyły się także racjonalnego gospodarowania pieniędzmi.

Na zajęciach językowych dzieci dowiedziały się jak witamy się i żegnamy w języku angielskim. Śpiewały piosenki. Uczyły się kolorów, a także poznawały określenia dotyczące jesieni. Poprzez różnorodne zabawy utrwalały sobie słownictwo i przede wszystkim dobrze się bawiły!

Jolanta Arasimowicz

Joanna Roszkowska